LEGJOBB ÜGYFELEM IGAZ TÖRTÉNETE

Konzorcium a célgépgyártásban – avagy egységben az erő

Vajon mennyire meredek az az elképzelés, hogy kisebb cég lévén egy hatalmas projektbe fogjunk? Hogyan kell nagyobb munkákat megvalósítani, mint amire egyedül vagy a cégeddel képes vagy? A kulcsszó a konzorcium.

Gazdasági siker és innovációs erő

A Beckhoff Automation növekedése 2022-ben is töretlen maradt: az élvonalbeli automatizálási rendszerekre szakosodott vállalat 1,515 milliárd euróra növelte árbevételét, ami 28%-os növekedést jelent az 1,182 milliárd euró összegű tavalyi árbevételhez képest, túlszárnyalva a cég minden eddigi értékesítési rekordját. Világszerte mintegy 5 680 alkalmazott, köztük több mint 2 200 mérnök járul hozzá ehhez a sikerhez.

A jövő munkáskezei

A kollaboratív robot (más néven cobot) egy olyan robot, amelyet arra terveztek, hogy biztonságosan segítse az embert meghatározott (általában ismétlődő) feladatok elvégzésében. Ezt a definíciót mindenki ismeri. De a cobotok haszna igazából akkor válik világossá, ha a saját üzemünkben nézünk körül és fedezzük fel azokat a munkafolyamatokat, amikre egyre nehezebben találunk egyre drágább munkaerőt, és még sosem gondolkoztunk el a feladat lehetséges robotizálásán. Enyedi Márta, az Universal Robots országmenedzsere most segít elindítani a közös gondolkozást.

Automatizált autóipari intralogisztika

Az iparvállalatok belső logisztikája az automatizáció sikertörténete lehet, aminek jelei már hazánkban is kezdenek megmutatkozni. A technológiai áttörés egyik leglátványosabb elemét az autonóm mobil robotok (AMR) jelentik, amelyek a közeli jövőben emberi beavatkozás nélkül végezhetik majd el az üzemen belüli anyagáramlást. Profi rendszerintegrátorral pedig ez már akár most is megvalósítható.

A jó kapcsolat és a pontos munka nem kerül többe

Erős hazai és nemzetközi versenyben szereplő képzett, sokoldalú csapat a nem túl nagy Magyarország közepén, világszínvonalú szerszámgépparkkal és szokatlanul erős digitális támogatással. Működésüket tényszerű számokból alkotott statisztikákra épülő folyamatfejlesztések és a csapat kohéziójának szüntelen erősítése jellemzi leginkább. Motiváló küzdelem a gazdasággal, szervezeti kultúrával, kommunikációval, és rövid idő alatt elért számos szakmai siker. Ez itt a kecskeméti Cursor CNC története.

Apró svéd startupból 150 éves innovációs zászlóvivő

Kis helyi startupként kezdte meg működését Svédországban pontosan másfél évszázada, rövid idő alatt pedig világszerte, így Magyarországon is az ipari innováció mozgatórugójává vált a svéd vállalat.

Beszerzés pluszokkal

Az egymást követő válságok miatt sok iparcég az alkatrészgyártók és a végfelhasználók közötti út lerövidítésében, vagyis a közvetlen beszerzésben látja a megoldást, hiszen így elvileg a legkedvezőbb beszerzési feltételek harcolhatók ki. Az alkatrész-disztribúció szerepe ebből kiindulva leértékelődni látszik, amire a gigavállalatok (pl. Amazon) térhódítása is rátett egy lapáttal. Ha egy szakmai alapon működő alkatrész-disztribútor nem akar a megszűnés szélére sodródni, akkor nem elég hagyományos disztribúciós feladatokat ellátnia, hanem nagyobb hozzáadott értéket kell adnia az ügyfeleknek. Dezső Roland, a Distrelec Gesellschaft Gm.b.H. közép-kelet-európai üzletfejlesztési vezetője a Distrelec ezen képességeiről is beszélt a TechMonitor olvasóinak.

Nyerő páros a célgépépítésben

Nem biztonságos géppel nem lehet hosszú távon minőségi munkát végezni. A megfelelőség persze relatív, egy jó állapotú gép kiválóan megfelelhet az otthoni barkácsoláshoz, de arra már nem alkalmas, hogy üzemszerűen dolgozzunk vele, váltott, esetleg szakképzetlen gépkezelőkkel. Pap Andrást, az Auware Engineering Kft. projektvezetőjét, és Berencsi Bencét, a SAASCO Tanácsadó és Mérnöki Iroda Kft. ügyvezető igazgatóját kérdeztük arról, hogy mi áll a hátterében annak, hogy egy gépkezelő biztonságban érezhesse magát a gép mellett.

Kinek kell egy harmincas?

Dinoszauruszok és medvék ritkán bukkannak elő ugyanabban az interjúban, de 30 évbe sok minden belefér – még némi ipartörténeti nosztalgiázás is. 30 éves lett az egykor a hazai CAD-piacot forradalmasító Creative Engineering, majd Unitis, végül S&T néven ismert cég. Nyirő Ferenc, az S&T Consulting Hungary Kft. Ipari Digitalizáció Üzletágának vezetője a 30 év minden sikertörténetének és buktatójának szem- és fültanúja volt, amiket most a TechMonitor olvasóival is megosztott.

Egyszerűen bonyolult

Az eszközkereskedelem helyett a megoldásszállítás hozta meg a piaci sikert az Antra ID Kft. számára. Ez a hozzáállás az ügyfelek mellett a szakembereket is a céghez köti, márpedig az automatizálás terén eltöltött több évtizedes tapasztalat aranyat ér a szakemberhiány és a digitalizációs kényszer időszakában. Göncző Károly, az Antra ID Kft. üzletfejlesztési vezetője, Pesti János informatikai vezető és Podolák György technikai támogató mérnök a piaci folyamatok mellett a Közép-európai Automatizálási Holding létrehozásának előnyeiről is beszélt a TechMonitor olvasóinak.

Tesztpadon a jó kormányzás

A gépgyártásban a gyorsaság és a hatékonyság mellett a biztonságot sem lehet figyelmen kívül hagyni. Ez nagyrészt a gép tervezési koncepcióján múlik, de olyan apróságok is szerepet játszanak benne, mint egy nem megfelelően illeszkedő alkatrész, vagy a gépen belüli helytelen pozícionálás. A teljes biztonságot tehát egy kompetens gépgyártó és egy biztonságtechnikai szakértő együttműködése tudja garantálni. Szalai Zoltán, az Auware Engineering Kft. projektvezetője, Nizsalócki Bálint, az Euchner Magyarország Kft. cégvezetője és Szabó Máté szolgáltatásvezető egy máshol már leselejtezésre készülő gép új életre keltésének folyamatába avatja be a TechMonitor olvasóit.

Haas F1 Team – Hungaroring, élménybeszámoló

Idén ismét megrendezésre került a Hungaroringen a Formula–1 Magyar Nagydíj és két év kényszerű COVID-kihagyás után a helyi képviselet és a magyar ügyfelek is részt vehettek a száguldó cirkusz hazai állomásán.

Egész pályás automatizálás

Nemzetközi szinten az ipar vezető szakértői már az Ipar 5.0 forradalmi változásait fejtegetik, hiszen a globális piaci változások egyre gyorsuló ütemben terelik az egyes iparágakat az automatizálás irányába. A hazai kis- és középvállalatok automatizáltsági szintje továbbra is sok helyen alacsony, azonban könnyebben fejleszthető, mint azt sok cégvezető el tudná képzelni.

Minden, ami forgácsolás

Győr jó keltetőnek bizonyult a rendszerváltás után. Több tanulmány kimutatta, hogy a lokális információ cseréje és terjedése fontos mechanizmus a vállalkozások technológiai fejlődése szempontjából. Az átterjedési hatás eredőjeként az észak-dunántúli megyékben az átlagnál sokkal fejlettebb ipari kkv-k nőhettek ki az óriások árnyékában. Erdős László, a Rother Metal Kft. ügyvezető igazgatója egy szerszámkereskedő cég életét mutatja be a hőskortól napjainkig.

Pénz, de honnan?

A hazai gazdaságba is jelentős mennyiségű pénz ömlik a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítására, és várhatóan a háború okozta sokk is új központi forrásokat nyit majd meg. Az alkatrész- és emberhiány, illetve a logisztikai láncok széttöredezése azonban a beruházásokat is megnehezítette. A használt gépek előtérbe kerülésével megnőtt az igény azon szakemberek iránt is, akik mind finanszírozási, mind műszaki szempontból hozzáértően nyúlnak a használt gépekhez. Boór László, a PEAC Pénzügyi Lízing Zrt. ügyvezető igazgatója és Maxence Dutat, a Surplex GmbH országmenedzsere a géplízing során valósítottak meg egy többcsatornás együttműködést.

Paradigmaváltás lézersebességgel

Több, mint 100 éves múlt, átvészelt politikai korszakok, nehéz gazdasági időszakok, megannyi siker és tanulság áll a Kontaset Kft. működése mögött. Döntések súlyáról, innovációról, a közelmúlt stratégiai változásairól és a sikeres jövő víziójáról beszélgettem az eredményes közös projektet zárt Kontaset Kft.-vel és PMT Szerszámgép Kft.-vel.

Ami a különbséget eredményezi gép és gép között

A hazai gépgyártás hatalmas fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedben, ami nem utolsósorban szemléletbeli fejlődést is hozott magával. A minőség biztosítása már a gépek fejlesztésénél és az alkatrészek beszerzésénél elkezdődik, és végig jelen van a teljes ellátási láncban. Ehhez azonban olyan beszállító partnerre van szükség, amely ugyanilyen kiemelt területként kezeli a minőséget és a biztonságot. Boros Péter, a Siemens Zrt. értékesítési specialistája a német cégóriás gépgyártói kompetenciájáról beszélt a TechMonitor olvasóinak.

Igáslovak a tömegtermelésben

Az autóipari követelmények magas mércének számítanak a szerszámgépek világában. Amelyik konstrukció hozza azt a pontosságot, megbízhatóságot és költséghatékonyságot, hogy megállja a helyét az autóipari tömeggyártásban, arra bátran bízhatja bármelyik üzem a fontos megmunkálási feladatokat. 1 600 darab fogácsológép működtetése pedig olyan tapasztalatot eredményez, amivel kevesen rendelkeznek Magyarországon. Szőke Balázs, a DENSO Gyártó Magyarország Kft. karbantartási vezetője a TechMonitor olvasóival is megosztotta ezeket a tapasztalatokat.

Ha gépgyártó vagy, mutasd a géped!

De hogyan lesznek jó ügyfeleink? Jó munkáink? Hogy mutassuk meg az ügyfeleknek, amit tudunk? A hírnévhez nemcsak teljesítés kell, hanem érdemes tenni is azért, hogy megismerjenek bennünket mint gépgyártókat, hogy azokkal a megrendelőkkel dolgozzunk, akikkel szeretnénk. Egyáltalán nem mindegy, milyen munkákkal van tele a naptárad! Ezért van szükséged figyelemre! Fontos, hogy adj hírt a tudásodról!

Titkos összetételű kerámiát munkál meg az AQ Anton díjnyertes célgépe

Rovatomban elsősorban hajtástechnikai tanácsokkal támogatlak, azonban egy jó beszállítótipp legalább akkora segítség lehet, mint egy megbízható, hatékony gépelem ajánlása. Most az AQ Anton Kft. tevékenységébe adok betekintést. A vállalat kiemelkedően szerepelt a Magyar Ipari Célgép Nagydíj megmérettetésen, hiszem, hogy mindenkinek tudnia kell a vállalat kiváló teljesítéséről.

1 2 3 4 5 6 7 8
Keresés
Bejelentkezés / Regisztráció
AUTOMATIZÁLÁS

Az elektromos megfogók elejtik a munkadarabot?

Lehet a vákuum is gazdaságos

MŰSZAKI ÁLLÁSBÖRZE




Média Partnerek