2017. július 14., péntek, 06:00
Címkék: CHIRON felújítás használt gép Mach-Tech 2017 SCHERER Feinbau stama
Pompás üzleti fogásnak bizonyult a CHIRON-csoport részéről 15 évvel ezelőtt a CMS GmbH megalapítása: a CHIRON és STAMA megmunkálóközpontok kiváló minőségben történő újjávarázsolása nemcsak a régi, hanem az új ügyfelek körében is pozitív visszhangot váltott ki. A retrofit üzlet rejtelmeiről Rui Böninger, a CMS vezérigazgatója beszélt a TechMonitornak.
Jó használt szerszámgépet találni embert próbáló feladat. „A használt gépek minden bizonnyal a gyártók kezében vannak a legjobb helyen – nyilatkozta Böninger. – Ők ismerik a legjobban a gépeket, és ezért fokozatosan szinte az eredeti állapotukba állíthatják őket vissza. Bár a CHIRON és STAMA gépek magas technológiai színvonalat képviselnek, használattól függően előbb-utóbb elérik életciklusuk végét. Figyelembe kell venni, hogy a gép milyen terheléseket kapott a mindennapos használat során. Számos ügyfél figyel a gépek állapotára, és gondoskodik azok rendszeres karbantartásáról. Ilyen esetekben – különösen két műszakos gyártás alatt – egy gép élettartamát évtizedekben is lehet számolni. Vannak azonban olyan felhasználók is, akik éjjel-nappal futtatják a gépeket, és a teljesítmény terén is magasra teszik a lécet. Ha emellett a karbantartási intervallumok betartására sem fordítanak kellő figyelmet, akkor a gép már négy év után alapvető felújításra szorulhat.” Alapszabályként leszögezhetjük, hogy ha a gép már nem tudja a megrendelésben előírt minőségben előállítani a kívánt terméket, akkor nincs mire várni, ideje megfontolni a retrofit megoldást.
A mintegy 40 márkaspecifikusan kiképzett alkalmazottat foglalkoztató CMS-hez a világ minden tájáról érkeznek használt gépek. Az állapotfelmérés után minden beérkezett gépet megtisztítanak és szétszerelnek, majd egy előre meghatározott sorrend szerint mechanikusan, elektromosan és optikailag lépésről lépésre gyári alkatrészekből újjáépítenek. A cél az újszerű vagy annál is jobb állapot elérése. A jobb ebben az esetben azt jelenti, hogy a gép tulajdonosa modernizációs igényekkel is felléphet; ekkor a gép gyorsabb vezérlőt, robotegységet vagy akár ikerorsót is kaphat.
A CMS által professzionális módon újjávarázsolt CHIRON és STAMA gépek a két márka piaci pozícióit is megszilárdították. „A teljes felújításon átesett használt gépeink sokszor belépőként szolgálnak az új gépek értékesítéséhez – jelentette ki a vezérigazgató. – Számos ügyfél olyan elégedett a gépeinkkel, hogy a jövőben az új gépet is inkább tőlünk vásárolja meg.” A használt gépek amúgy is költséghatékony megoldást jelenthetnek a csúcstechnológiát képviselő gépmárkák beszerzéséhez, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy egy új gép vásárlásához képest jóval rövidebb lehet a szállítási határidő, és a költségek is mintegy 40%-kal kisebbek. De milyen feltételek megléte mellett éri meg új gép vásárlása helyett a meglévő felújítása? Rui Böninger hat ilyen esetet sorolt fel:
A használt gépek vásárlói ugyanazokban a szolgáltatásokban részesülnek, mint az új gépek tulajdonosai. „A megrendelők ezenkívül a képzés, az új szerszámok és berendezések költségét is megtakarítják, és a munkakörnyezetet sem kell átalakítaniuk” – jegyezte meg ezzel kapcsolatban Rui Böninger. A CMS ezenkívül az új és használt gépek rövid távú bérleti konstrukcióival is segíti az ügyfeleket a termelési igény hirtelen megugrása esetén vagy egy gép újjáépítésének ideje alatt.
Az alkatrészek növekvő száma, a csökkenő sorozatnagyságok, a rövidebb termékéletciklusok és a termékek piacra kerülési idejének lerövidülése sok vállalkozást arra sarkall, hogy korszerűsítse a gyártást. A piacok és az ügyfelek már „beárazták” az ipar 4.0 koncepciót, de a gyártás részéről még hiányoznak a koncepcióhoz tartozó általánosan elfogadott szabványok. Az út tehát senki számára nincs kikövezve, és rejthet magában kockázatokat. A korszerűsített szerszámgépek rugalmas és a digitális gyártásra felkészített rendszerekkel történő felszerelése mindenesetre jelentősen csökkentheti ezeket a kockázatokat.
Ez különösen a minőségi, értéktartó gépek esetében éri meg, ahol a vezérlő modernizálására is lehetőség nyílik. A CHIRON, STAMA és SCHERER gépek esetében ezt a CMS végzi el, amely a standardizált és minőségbiztosított folyamat során a megrendelő igényeit is figyelembe veszi. Így azok a vállalkozások is részesülnek a retrofit előnyeiből, amelyek eddig még nem rendelkeztek ezekkel a márkákkal: a használt gépek értékesítése vagy bérbeadása jelentősen hozzájárul a felújítási tevékenység költségeihez.
„Az idei Mach-Tech kiállításon a hazai képviseletet ellátó Rolatast Bt. standján jelentünk meg, és egy olyan gépet állítottunk ki, amelynek egyik felét korszerűsítettük, a másik felét azonban a meghagytuk korábbi állapotában. A »régi« oldal az eredeti SINUMERIK 810 M vezérlőt, a modernizált oldal pedig a legújabb 840 D solutionline vezérlőt tartalmazta. Mindkét vezérlőnél mértük a feldolgozási időket, és az érdeklődők így világosan láthatták az időmegtakarítást, ami az ő esetükben a beruházás megtérüléseként is értelmezhető.
A magyar piac nagyon ígéretes a retrofit szempontjából, hiszen meglehetősen nagy géppark található a gyártó cégek tulajdonában. A kiállításon főleg olyan cégek kerestek meg minket, akik már eddig is rendelkeztek CHIRON/STAMA/SCHERER Feinbau gépekkel. Zömében az autóipar területéről érkeztek, és el kell hogy mondjam, hogy nagyon értékesnek ígérkeznek a kiállításon létrejött kapcsolatok. Sikeresnek ítélem meg a kiállítási jelenlétünket, amihez a profi szervezés is nagyban hozzájárult” – fejezte be a beszélgetést a CMS vezetője.
Molnár László
Magyarországi képviselet:
Rolatast Bt.
2030 Érd, Balatoni út 46.
T: +36-23/378-544
F: +36-23/378-152