2022. április 12., kedd, 06:00
Címkék: célgépek Chemplex gépgyártás hajtásrendszer hajtástechnika ipar 4.0 Knorr-Bremse Magyar Ipari Célgép Nagydíj
Az állatvilágban az örökítést, az életet az az egyed viszi tovább, amelyik tudja érvényesíteni magát, amelyik látható és kitűnik a többi közül. Nem meglepően a vezér is az lesz, amelyik meg meri mutatni a valódi erejét, majd stabilizálja a pozícióját. Ösztönösen tudják, hogy mi a túlélő magatartás.
A fenti gondolat arra kell, hogy ösztönözzön téged is, hogy nem jó, ha rejtve maradsz a piacod számára. A jó hír az, hogy neked az érvényesülésért nem kell sem pávatáncot járnod, sem más oroszlánokkal megküzdened. Van egyszerűbb és emberibb módja: gépgyártóként azzal fitogtathatod az erődet, ha benevezel a Magyar Ipari Célgép Nagydíjra, és hírt adsz magadról – széles körben.
A legfontosabb tehát a döntés, a szándék, mert a regisztráció és a pályázat feltöltése gyors és kényelmes, online végezhető. A lényeg, hogy úgy mutasd be a géped, hogy nagyon könnyen értelmezhető legyen bárki számára, hogy mire való. De hogyan csináld ezt jól?
Hogy fogódzót adjak a kezedbe, megkérdeztem a Magyar Ipari Célgép Nagydíj zsűrielnökét, Metál Attilát, aki második éve fogja össze a pályázatok elbírálását. Attila a Gépipari Tudományos Egyesület Konstrukciós Szakosztályának titkára, a „hétköznapokban” pedig a Knorr-Bremse Rail Systems Budapest egyik kutatás-fejlesztési részlegének vezetője.
Metál Attila: Mindenki, aki alkotott valamit, igenis ragadjon meg minden lehetőséget, és mutassa meg az alkotását. Én még olyan működő gépet nem láttam, amelyre ne lenne valahol büszke az alkotója. A gyerekek ezt még olyan jól csinálják: azonnal megmutatják, amit rajzoltak vagy építettek. Büszkék rá, és be is zsebelik a dicséretet. Ez így lenne helyes a szakmánkban is, hiszen ha létrehozol valamit, éppúgy büszkének kell lenned rá, mint amikor a kezed munkájával házat építesz vagy amikor gyermeked születik.
Metál Attila bejelenti a 2021-es év győztes célgépeit
A pályázók a regisztráció során létrehoznak egy fiókot a verseny hivatalos honlapján, amelybe feltöltik a célgépük adatait. Ennek a fióknak két része van: a látogató-érdeklődők számára megadott egyszerű bemutatás és a szakmai zsűri felé való részletes ismertetés. Az előbbiek kikerülnek a nyilvánosan elérhető „nevezett célgépek” katalógusába, míg a zsűri információi zárt térben maradnak, és titokként kezeljük.
A látogatók felé érdemes egyszerű leírást adni a géphez, azt segítve, hogy a nem szakmabeliek is jól tudják értelmezni az adott gép küldetését. Elérhetővé tesszük az érdeklődők felé a tervező és a gép építőjének az elérhetőségeit, egy képet és a videót, amely bemutatja a gép működését, használatát. Ez lehet akár professzionális, akár egy mobiltelefonnal készült videó egyaránt. Informatív legyen, ez a legfontosabb.
A zsűri részére mélyebb információkat várunk: rajzot, részletesebb műszaki bemutatást, betekintést a gép gazdaságosságára és hasznára vonatkozóan. Ezek az adatok kerülnek a titkos, zárt rendszerbe, amelyekhez nem fér hozzá harmadik fél.
Ez épp olyan kérdés, mintha az iránt érdeklődnél, hogy milyen filmet rendezz, hogy Oscart nyerj. Egy filmmel kapcsolatosan lehetnek olyan elvárásaink, hogy érdekes és fordulatos legyen, ugyanakkor egy kicsit művészi és megdöbbentő, de egy gép esetében egész más a helyzet. Természetesen lehet olyan elvárásokat támasztani felé, mint hogy legyen hatékony, gazdaságos, egyedi és korszerű.
Az már az első versenyen látszott, hogy a legfontosabb a pályázat megítélhetősége és tartalma: nem jó, ha túl rövid, ahogy az sem, ha túl hosszú. A pályázói felhívás vonzereje abban rejlik, hogy a regisztráció egyszerű, a pályázat nagyon gyorsan beadható. Ha mértékkel mérjük a mondatokat, és a lényegre törekszünk, az egyrészt egyszerűbbé teszi a pályázat beadását, másrészt áttekinthetővé teszi az anyagot.
A Mobil Mechanika Kft. karbonszálat telítő gépsora
A 2021-es verseny jó példája annak, hogy minden gépgyártót be tudunk mutatni, sőt be is szeretnénk mutatni, és minden konstrukciót tudunk értékelni, még ha olyan széles is a paletta, mint tavaly volt. Az egyszerűbb gépektől az egészen komplex gépsorokig várjuk a pályázatokat.
A versenyt azért szervezzük – és tesszük ezt még jó sokáig –, hogy a hazai gépgyártó szektor részére megfelelő fórumot biztosítson a bemutatkozásra, a kapcsolatépítésre. Arra törekszünk, hogy a Magyar Ipari Célgép Nagydíj pályázói és nyertesei olyan rangos elismerésben részesüljenek, amely szélesebb körben is láthatóvá teszi őket. Az idei szervezés során azt már érzékeljük, hogy a Nagydíjat jegyzik a szakmánkban, és annál szélesebb érdeklődői körökben is. Ezért küzdünk, hogy legyen a Magyar Ipari Célgép Nagydíj a láthatóak diadala. Hogy döntöttél? Látható leszel?
Mi a jövőt építjük, te pedig csatlakozz hozzánk, ha GÉPED VAN HOZZÁ. Minden információt megtalálsz a nevezéshez itt: www.gepedvanhozza.hu