Nem biztonságos géppel nem lehet hosszú távon minőségi munkát végezni. A megfelelőség persze relatív, egy jó állapotú gép kiválóan megfelelhet az otthoni barkácsoláshoz, de arra már nem alkalmas, hogy üzemszerűen dolgozzunk vele, váltott, esetleg szakképzetlen gépkezelőkkel. Pap Andrást, az Auware Engineering Kft. projektvezetőjét, és Berencsi Bencét, a SAASCO Tanácsadó és Mérnöki Iroda Kft. ügyvezető igazgatóját kérdeztük arról, hogy mi áll a hátterében annak, hogy egy gépkezelő biztonságban érezhesse magát a gép mellett.
Az eszközkereskedelem helyett a megoldásszállítás hozta meg a piaci sikert az Antra ID Kft. számára. Ez a hozzáállás az ügyfelek mellett a szakembereket is a céghez köti, márpedig az automatizálás terén eltöltött több évtizedes tapasztalat aranyat ér a szakemberhiány és a digitalizációs kényszer időszakában. Göncző Károly, az Antra ID Kft. üzletfejlesztési vezetője, Pesti János informatikai vezető és Podolák György technikai támogató mérnök a piaci folyamatok mellett a Közép-európai Automatizálási Holding létrehozásának előnyeiről is beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A gépgyártásban a gyorsaság és a hatékonyság mellett a biztonságot sem lehet figyelmen kívül hagyni. Ez nagyrészt a gép tervezési koncepcióján múlik, de olyan apróságok is szerepet játszanak benne, mint egy nem megfelelően illeszkedő alkatrész, vagy a gépen belüli helytelen pozícionálás. A teljes biztonságot tehát egy kompetens gépgyártó és egy biztonságtechnikai szakértő együttműködése tudja garantálni. Szalai Zoltán, az Auware Engineering Kft. projektvezetője, Nizsalócki Bálint, az Euchner Magyarország Kft. cégvezetője és Szabó Máté szolgáltatásvezető egy máshol már leselejtezésre készülő gép új életre keltésének folyamatába avatja be a TechMonitor olvasóit.
A Magyar Ipari Célgép Nagydíj zsűrije kiválasztotta 2022-ben a legjobb célgépgyártókat. A paletta nem teljes, hiszen nem nevezett az ország összes célgépgyártója, de azt garantálom neked, hogy akiket szigorú szakmai szempontok alapján a zsűri az idén a legjobbakként jelölt meg, azokkal a gépgyártókkal érdemes együtt dolgoznod, ha gépet kell beszerezned vagy fejlesztened.
Június 28-án kedden a budapesti Millenium Házában rendezték meg a II. Magyar Ipari Célgép Nagydíj díjátadó rendezvényét, a Gépész Szalont. Az ország legnagyobb szakmai versenyére több tucatnyi pályázat érkezett be a fakidöntő célgéptől a láda vasút gyermekjátékon át a robot behelyezőig. A zsűri ezúttal is egy közös elbírálási rendszert kialakítva, ugyanazon a műszaki szemüvegen keresztül vizsgálta a pályaműveket, majd az összes szempontot mérlegre téve hoztak döntést a díjakat illetően. A ceremónia látványos különlegessége volt, hogy ezúttal egy Mitsubishi robot adta át a színpadon a győzteseknek járó trófeákat.
A Magyar Ipari Célgép Nagydíj verseny tavalyi, első kiírásakor többen azt tippelték, hogy 20-25 célgépet biztosan benevez majd a gépészszakma, hiszen nem olyan nagy ez az iparág, hogy ennél több gépet jelöljenek.
Az állatvilágban az örökítést, az életet az az egyed viszi tovább, amelyik tudja érvényesíteni magát, amelyik látható és kitűnik a többi közül. Nem meglepően a vezér is az lesz, amelyik meg meri mutatni a valódi erejét, majd stabilizálja a pozícióját. Ösztönösen tudják, hogy mi a túlélő magatartás.
A hazai gépgyártás hatalmas fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedben, ami nem utolsósorban szemléletbeli fejlődést is hozott magával. A minőség biztosítása már a gépek fejlesztésénél és az alkatrészek beszerzésénél elkezdődik, és végig jelen van a teljes ellátási láncban. Ehhez azonban olyan beszállító partnerre van szükség, amely ugyanilyen kiemelt területként kezeli a minőséget és a biztonságot. Boros Péter, a Siemens Zrt. értékesítési specialistája a német cégóriás gépgyártói kompetenciájáról beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A megmérettetés kiváló alkalom arra, hogy a kevéssé ismert gépipari megoldásokat és azok tervezőmérnökeit megismerhesse a közönség, és a legjobbak nívós szakmai elismerésben is részesüljenek. A célgépgyártó szektor rohamosan fejlődő, de még nem teljes mértékben kihasznált ipari terület ma Magyarországon. „Fontos, hogy számukra is legyen lehetőség a bemutatkozásra a szélesebb nyilvánosság előtt” - mondja Sipos Sándor ötletgazda, a Gépipari Tudományos Egyesülettel közösen társszervező Chemplex Kft. tulajdonosa.
De hogyan lesznek jó ügyfeleink? Jó munkáink? Hogy mutassuk meg az ügyfeleknek, amit tudunk? A hírnévhez nemcsak teljesítés kell, hanem érdemes tenni is azért, hogy megismerjenek bennünket mint gépgyártókat, hogy azokkal a megrendelőkkel dolgozzunk, akikkel szeretnénk. Egyáltalán nem mindegy, milyen munkákkal van tele a naptárad! Ezért van szükséged figyelemre! Fontos, hogy adj hírt a tudásodról!
Valóban vad ötlet lenne, ha arra vágynál, hogy a külvilág is megismerje a munkádat? Miért lenne idegen tőled, hogy elismertséget, szakmai hírnevet, több megrendelést szerezz? Miért ne vágynál arra, hogy ne csak a magad, hanem az egész célgépgyártó szakma elismertségét javítsd?
Rovatomban elsősorban hajtástechnikai tanácsokkal támogatlak, azonban egy jó beszállítótipp legalább akkora segítség lehet, mint egy megbízható, hatékony gépelem ajánlása. Most az AQ Anton Kft. tevékenységébe adok betekintést. A vállalat kiemelkedően szerepelt a Magyar Ipari Célgép Nagydíj megmérettetésen, hiszem, hogy mindenkinek tudnia kell a vállalat kiváló teljesítéséről.
Idén második alkalommal rendezik meg az ország legnagyobb ipari célgép versenyét, amelyre az egészen egyszerű géptől a korszerű technológiákon át az Ipar 4.0 szempontjainak megfelelő célgépekkel is várják a nevezéseket. A szakmai zsűri értékelése alapján a 6 kategória első helyezettjei előtt értékes lehetőségek nyílnak és nívós díjat vehetnek át a Gépész Szalonban 2022. május 31-én, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj eredményhirdetőjén.
Kulcsrakész gyártási megoldásokat kínál a Linamar Tervező és Gyártó Központ, amit széles és sok területet lefedő ügyfélkörük is igazol. De vajon veszélyezteti-e az egyre terjedő robotizáció az emberek munkáját? Melyek ma a terület legfőbb szakmai kihívásai, és milyen megoldásokat kínál az automatizáció? Kardos Dániel kereskedelmi képviselővel a gépészszakma egyik hajtómotorja, a Célgép Nagydíj és a Gépész Szalon megálmodója, a Chemplex tulajdonosa, Sipos Sándor beszélgetett.
Pontosan tudod, ha a TechMonitor rendszeres olvasója vagy, hogy a rovatomban hajtástechnikai tanácsokkal segítem a munkádat. Egy jó beszállítótipp legalább akkora segítség lehet, mint egy megbízható, hatékony gépelem ajánlása. Bemutatom a Losonczi Innovation Kft.-t, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj „Mérő- és ellenőrző készülékek, tesztpadok” kategória győztesét. Fordulj hozzájuk, ha precíziós megmunkáló szerszámokat vagy mérőkészüléket szeretnél.
Erre megérte várni. Régen voltam egy annyira jó hangulatú szakmai rendezvényen, mint amilyenre a Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2021 díjátadó szakmai napja, a Gépész Szalon sikeredett. A városligeti Millennium Házában június 28-án megrendezett ipari célgép verseny fináléjában 74 pályázatból választották ki a legjobbakat. Az idei kiírásban az erőműmosó célgéptől a túródesszert-gyártósorig számos hazai fejlesztésű innovatív mérnöki munka méretette meg magát. A zsűri többek közt a tervezési munka korszerűségét és a gép piaci versenyképességét is vizsgálta, mielőtt döntést hozott volna a nyerteseket illetően.
Ipari digitalizációs megoldások gépgyártók és integrátorok számára.
A megnövekedett termelési igény miatt üzemi fejlesztésre készülsz, új célgépre van szükséged. Az igényed speciális, a feladat egyedi. Kicsi az esély arra, hogy létezik rá célgép, ezért terveztetned és gyártatnod kell. Hogyan találod meg a feladatra legalkalmasabb tervezőt és kivitelezőt? Kutatsz az interneten, esetleg megkérdezel szakmabelieket, akik rálátnak a gépgyártó szektorra. A kérdésedre érkezhet jó válasz, amellyel megtalálod a megfelelő kivitelezőt – vagy nem. Jóllehet, kerül egynéhány kontakt, de hogyan fogsz meggyőződni arról, hogy valóban közülük kerül majd ki a gyárad, üzemed megépítője?
A Hungexpo – meghallgatva a kiállítók véleményét - az üzleti rendezvények tartásával kapcsolatos bizonytalanság és a felkészülési idő rövidsége miatt úgy döntött, hogy az idei Construma, OtthonDesign és Hungarotherm valamint az Ipar Napjai kiállításokat fizikailag nem, kizárólag a virtuális térben rendezi meg.
Örülök, ha az egyik szemöldököd feljebb ugrott a kérdésemre! Hiszen te gépgyártóként pontosan tudod, hogy mire vagy képes, és nemhogy a piac diktál neked, hanem te válogatod meg a piacodat.
A svájci tulajdonú KOMAX hazai leányvállalata külsős projektmenedzsereket keres időszakos munkavégzésre.
Az előző lapszámban arról írtam, hogy a hazai gépgyártásnak, gépiparnak óriási szüksége van a figyelemre, és ennek érdekében a Gépipari Tudományos Egyesülettel összefogva kiírtuk a Magyar Ipari Célgép Nagydíj versenyt.
Megkérdeztem gépgyártó ügyfeleimet, hogy mi a helyzet 2021 elején a gépiparban, és kétféle képet mutattak nekem: egy részük alig győzi a munkát, küzd a szállítási határidők betartásával – ők jellemzően nagyvállalatoknak, autóipari vállalatoknak szolgáltatnak, hosszú időre látnak előre.
Van egy lehetőség, amellyel 2021-ben célgépépítőként, tervezőmérnökként, gépgyártóként egy kattintással ismertté válhatsz, megmutathatod a jól teljesítésedet, a kiváló gépedet úgy, hogy számos szakmai érdeklődőt elérsz, és nem teszel érte mást, mint mesélsz a gépedről, a tervedről, a prototípusodról olyan helyen, ahol kíváncsiak rád. Olvass tovább!
Egy jó sikertörténetet megírni nem nehéz, csak kell hozzá a jó alapanyag. Az alapanyagra viszont várni kell. 30 évet várni talán túlzás volt, de ilyen hosszú idő alatt biztosan eldől, hogy egy vállalkozás kellően életképes-e ahhoz, hogy átevickéljen a modern magyar gazdaságtörténet megannyi buktatóján. Forró Péter, a Kvalix Kft. ügyvezető igazgatója a fiatal magyar vállalkozóknak is szolgált egy-két jó tanáccsal.
A speciális gépek gyártásával foglalkozó Schaeffler Sondermaschinenbau az Eplan Platformra támaszkodva egységesíti a villamos tervezési folyamatokat több telephelyén.
A több mint két évtizedes múltra visszatekintő KLS-2000 Kft. a megalakulása óta rendkívül mozgalmas utat járt be és dunaharaszti telephelyükön ma már komplex, egyedi célgépeket terveznek és gyártanak. Kezdetben csak kivitelezési munkákat végeztek, de fokozatosan bővítették tevékenységi körüket és mostanra egy 35 fős, szakképzett alkalmazotti gárdát tudhatnak a magukénak, melyből heten gépész-, hatan pedig elektromos tervezők. Hogyan ment végbe a cég fejlődése és növekedésükhöz, valamint nyereséges működésükhöz miben járult hozzá a megfelelő szoftver kiválasztása?
2020. szeptember 24-én folytatódott a Rudas Bisztróban a nyaralószezon alatt szintén „pihenésre vonult” műszaki fórumsorozat. Az őszi első ChREM (Chemplex Reggeli Etikus Mérnököknek) célja változatlan maradt: olyan fórumot kíván alkotni a mérnökközösség számára, ahol mindenki garantáltan választ kap a kérdéseire.
A járványhelyzetre adott hatósági korlátozások egyik napról a másikra tiltották meg a szakkiállítások megrendezési lehetőségét Magyarországon. A tilalmat ugyan nyáron feloldották, de a szabadságolások miatt reálisan csak ősszel indulhat újra a kiállítási szezon. A németországi vásárvárosok példájából kiindulva létezik életképes kiállítási koncepció járványhelyzet idején is.
A Chemplex Kft. Folyadék- és Porkezelési ágazata a hazai vegyipari, háztartásvegyipari, élelmiszeripari és gyógyszeripari keverőgépek legnagyobb tervezője és beszállítója. Most is felkészülten várják azoknak a jelentkezését, akik saját fertőtlenítőszer gyártásra törekednek, vagy akik profilváltás miatt alkalmazkodni kívánnak a piaci igényekhez. Fertőtlenítőszerből nincs az a mennyiség, amit ne venne fel a piac és ez még jó ideig így is marad, sőt, lehet, hogy a jövőben is mindannyiunk táskájában lapul majd egy flakonnal.
Még jobb a helyzet, ha jó eszközeid vannak, mert azok dolgoznak helyetted. Mit csinálnál habverő, mixer, vagy serpenyő és sütő nélkül? Az előbbiek nélkül nehézkes, az utóbbiak nélkül lehetetlen a szupermenü elkészítése. Az előkészítés és a főzés helyszíne ideális esetben a konyha. Képzeld el, ha minden egyes levágott szelet panírozásához le kellene futnod a pincébe, majd vissza a konyhába, hogy a forró zsírba dobd, végül az emeleten tálalnál. Nonszensz, igaz?
A digitalizáció hatására napjainkban az egész gazdaság felbolydult. Emellett a környezetvédelem és az energia kérdése is egyre fontosabb. Ez alól természetesen nem kivétel a gépgyártás sem, sőt a szigorodó szabályozás, a piacra nehezedő terhek és a változó vásárlói igények megkövetelik az innovációt. Ez az innovációkényszer azonban teljesen új utakat nyit meg az iparág előtt. Az EATON, négy olyan témát emel ki, amelyek a jövőben különös hatással lesznek a gépgyártásra.
(Gépész)mérnököknek, gépekkel termelő üzemeknek különösen hasznos információ!
A Gépipari Tudományos Egyesület Konstrukciós Szakosztályának szervezésében idén is megrendezésre kerül a Gépészeti Szakmakultúra konferencia.
Népszerű rovatunkban az ország legismertebb hajtástechnikai szakértője, Kiss László jelentkezik hónapról hónapra izgalmas kérdésekkel és válaszokkal a szakterületéről, trendekről, újdonságokról vagy éppen nem hétköznapi hajtástechnikai megoldásokról.
Több ezer ember értesült róla és több százan el is mentek rá: túlzás nélkül állítható, hogy a FANUC 2019. október 8–10. között rendezett Robotikai Workshop és Nyílt Nap rendezvénye az egész magyar iparra hatással volt. A rendezvény a diákoktól az első robot megvásárlását tervezgető cégeken át a profi rendszerintegrátorokig szinte mindenkinek tudott újat adni a gyártásautomatizálás terén.
Aleksandar Vugrek és Marijan Rauš egy új PVC-ablakgyártósorral még egyszer igazán gázt ad. A két jó barát 13 évvel ezelőtt rendkívüli vállalkozói szellemmel, az új technológia iránti lelkesedéssel, valamint az elumatec berendezésével hívta életre a Marlex vállalkozását. Ma Marlex Horvátország leggyorsabban fejlődő vállalkozásai közé tartozik – és még az Antarktiszon is találkozhatunk az ablakaival.
Húsz évesnek lenni talán a legjobb! A fiatalabbak türelmetlenül várják a húszévesek előtt megnyíló lehetőségek eljövetelét, az idősebbek pedig újra szeretnék élni ezt az időszakot. Az üzleti élet is az emberi élethez hasonlatos: életre hívunk valamit, ami számos útelágazás, választás és számtalan dolgos hétköznap árán éri meg a huszadik évfordulót. Amikor is érdemes egy napra megállni, végignézni a már megtett úton és előretekinteni a jövőbe.
Közkedvelt rovatunkban a hajtástechnikai rendszerek tervezésében kis híján 20 éves tapasztalattal rendelkező Kiss László jelentkezik hónapról hónapra izgalmas kérdésekkel és válaszokkal a szakterületéről, trendekről, újdonságokról vagy éppen nem hétköznapi hajtástechnikai megoldásokról.
Az 1990-ben alapított Kvalix Kft. a kezdetektől az ipari automatizálás területén működik. 1993-tól képviseleti feladatokat is ellát, a teljes érzékeléstechnikai termékskála kialakult az évezred végére, amivel a cég minden geometriai típusú érzékelési feladatra (pozíció-, közelítés-, forma-, méret-, elmozdulásérzékelés) megoldást tud adni egészen a komplex 3D képfeldolgozási alkalmazásokig. A vezérléstechnika 2001-ben csatlakozott a Kvalix Kft. által képviselt technológiákhoz, 2010-ben pedig az egyedi gépgyártással vált teljessé a portfólió. Az új székház révén a vállalat gyártási üzletágának kapacitása egy szintre került a hazai célgépgyártók krémjével.
Tíz év alatt 46 milliárd forintról 545 milliárd forintra, több mint tízszeresére nőtt a hazai internetes kiskereskedelem, így a teljes forgalom mintegy 6,2%-a bonyolódott le tavaly a világhálón. Ha a jövőbe szeretnénk vetni egy pillantást, akkor érdemes megnéznünk az Újvilág idevonatkozó számait. Az Egyesült Államokban 2017 negyedik negyedévében az e-kereskedelem első ízben érte el az összes kiskereskedelmi értékesítés több mint 10%-át. Messze nem érkeztünk még el a kibervilág határaihoz, de a hazai ipar vajon előrébb, vagy hátrébb tart a digitális piac adaptálásában?
Felavatták a Jankovits Engineering Kft. új üzemcsarnokát szerda délelőtt Győrben. Az ünnepségen dr. Jankovits Richárd ügyvezető köszöntötte a résztvevőket, valamint Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő, Borkai Zsolt polgármester, és Szabó István Attila az EXIM vezérigazgató-helyettese mondott beszédet. Ezt követően a résztvevők egy közös szalagátvágással avatták fel az új üzemcsarnokot.
Szeptember 1-jén megjelent a MEWA új munkavédelmi termékeket tartalmazó katalógusa. A gyűjte-ményben mind a dolgozók, mind a döntéshozók az üzemben és a műhelyekben szükséges munkavé-delmi cikkek teljes tárházát megtalálják – a védőfelszerelésektől a funkcionális ruházaton keresztül a bőrvédelmi termékekig.
A pneumatikai specialista Aventics egy innovatív szerviz- és termékportált kínál ügyfeleinek Magyarországon. a www.pneumatics-shop.com oldal gyors és egyszerű információt nyújt a komponensekkel és megoldásokkal kapcsolatban, mind a mérnökök, mind a vásárlás igényeihez igazodva.
Az ADAMOS (ADAptive Manufacturing Open Solutions) a DMG MORI, a Dürr, a Software AG, a ZEISS és az ASM PT által alapított stratégiai együttműködés az Ipar 4.0 és az IoT technológiák fejlesztésére. A szövetség célja, hogy az összefogással németországi és nemzetközi szinten is elismertté váljanak, és további cégeket vonjanak be az együttműködésbe. Az ADAMOS kimondottan a gépépítők és gyáralapítók igényeire, illetve az ügyfeleik szükségleteire fókuszál: a nyílt ADAMOS IIoT platform szabadon hozzáférhető, és összegyűjti a friss IT technológiákat, illetve az ipari tudást. A mérnöki szolgáltatóknak lehetőséget biztosít arra, hogy könnyen, gyorsan és hatékonyan szállítsanak kipróbált és tesztelt digitális hálózati alkalmazásokat a vevőiknek. A gépépítők és a beszállítók ugyanúgy, mint a termékek végfelhasználói profitálhatnak az ADAMOS platform szolgáltatásaiból, hiszen teljes körű adatfüggetlenséget és szabad hozzáférést biztosít a vezető szoftvermegoldásokhoz. A projektben fejlesztett platform 2017. október 1-től válik elérhetővé világszerte.
Az idei EMO Hannover 2017 szeptember 18-23. között kerül megrendezésre. Mint a fémfeldolgozó ipar világelső szakvására, a gyártás műszaki innovációinak és trendjeinek legfontosabb fokmérője. Egyúttal elősegíti a beruházásokat a szerszámgépgyártás, a gyártási megoldások és a termeléshez kapcsolódó szolgáltatások területén is. „Connecting systems for intelligent production“ mottóval mutatja be az EMO szervezője a VDW(Verein Deutscher Werkzeugmaschinenfabriken), a digitalizálást és a termelési folyamatok hálózatba kapcsolását mind a kiállítók, mind a látogatók számára.
Az alapításának 25. évfordulóját ünneplő Jankovits Hidraulika Kft. nevet változtat, és 2017. június 1-től Jankovits Engineering Kft. néven folytatja tevékenységét. A névváltoztatás hátterében a mérnöki tudáson alapuló egyedi gépgyártás meghatározóvá válása áll. A Jankovits Engineering 2016-ban 1,533 Mrd forint árbevételt ért el, és 2020-ra 2,2 Mrd feletti forgalmat tervez. A dinamikus növekedés megvalósításához ebben az évben 700 millió forint értékű infrastruktúra-fejlesztő és kapacitás bővítő beruházást indít a vállalkozás a Győri Ipari Parkban lévő székhelyén.
Szeretettel meghívjuk Önt és kollégáit Digitális Prototípus Fórumra, melynek fókuszában a célgép- és terméktervezői megoldások állnak!
A Brnói Vásárvárosban megkezdődtek a vásári év fénypontjának előkészületei. Az immáron 59. Nemzetközi Gépipari Vásárt idén október 9. és 13. között rendezik egy időben és azonos helyen az ENVITECH és a Transport a Logistika vásárokkal. A seregszemle fő témája ismét az Ipar 4.0 – a negyedik ipari forradalom.
2016. október 3–7. között immár 58. alkalommal nyitotta meg kapuit Közép-Európa vezető ipari termékeket és technológiákat bemutató gépipari szakvására. Brnóban a gépgyártás és szerszámkészítés, hegesztés, műanyagipar, öntészet és felületkezelési technológiák legújabb trendjeit láthattuk az MSV-n és a hozzá kapcsolódó ipari kiállításokon.
Egy korábbi együttműködés továbbfejlesztésével a svájci Insys AG, a kanadai Eclipse Automation, valamint a Transmoduls Kft. megalapította a Smart Automation Group nemzetközi konzorciumot.
A gépgyártás hagyományos találkozóhelye új impulzusokkal várja a látogatókat Az MSV 2016-os partnerországa Kína lesz.
13 az 5 200-ból. Nem hangzik túl soknak, mégis az utóbbi évek legjelentősebb magyar kiállítói részvételét ezzel a két számmal lehet a legszemléletesebben kifejezni. A világ legnagyobb ipari szakkiállításán a közösségi stand mellett önálló magyar kiállítók is részt vettek, és véleményüket, tapasztalataikat – a teljesség igénye nélkül – most a TechMonitor olvasói is megismerhetik.
A kisebb, egyedi és kisszériás gépgyártó cégek nincsenek egyszerű helyzetben. Az egyre inkább embert próbáló gazdasági körülmények között, a szoros árversenyben talpon maradni, az egyre rövidebb gyártási határidőket tartani csak folyamatos innováció mellett lehetséges. A költségek csökkentése mellett ma már egyáltalán nem megengedhetők a gyártásban elkövetett hibák, mindent elsőre, kitűnő minőségben kell a megrendelőknek leszállítani. Hogyan találhatunk erre a problémára megoldást?
A gépgyártás mindig a fejlett országok húzóágazatai közé tartozott azon egyszerű oknál fogva, hogy viszonylag kevés alapanyagból nagy termelési értéket képes előállítani. Más szavakkal: magas a hozzáadott értéke, amit Magyarországon csak kevés más ágazat mondhat el magáról. A rendszerváltás utáni bő évtizedben a hazai gépgyártás is a padlóra került, mára azonban szinte a reneszánszát éli az iparág gyorsan növekvő régi motorosokkal és reményteljes új belépőkkel. A Thonauer Kft. egyedi gépgyártásáról Kokavecz László üzletágvezető beszélt a TechMonitornak.
Sikerágazattá vált Magyarországon az egyedi gépgyártás, gombamód szaporodnak a célgépépítéssel foglalkozó cégek, a már meglévők pedig erőteljes növekedési fázisban vannak. Az egyedi gépgyártás sajátosságairól Trümper Gerald, a tapolcai Rhodius Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója, Fülöp Ádám gépészmérnök, Ángyán Zoltán gyártómérnök és Dobos Máté, a Vesz-Mont Kft. értékesítési menedzsere beszélt a TechMonitornak.
Magas szinten, de nulla növekedéssel zárta a tavalyi évet a német gépipar. Az év első tíz hónapjában a gépek és berendezések reál termelési értéke 0,5 százalékkal csökkent, az év egészét tekintve pedig 199 milliárd euró nominális termelési érték becsülhető.
2016. február 8-án került megrendezésre a Vesz-Mont 2000 Kft. csarnokátadó ünnepsége, amelyre a cég számos üzleti partnere mellett dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter és Sövényházi Balázs, Nemesvámos polgármestere is ellátogatott.
Három főiskolai hallgató kezdte meg gyakorlati időszakának első ütemét az év elején a kiskőrösi Eckerle Magyarországnál. A cég a Kecskeméti Főiskola Gépipari és Automatizálási Műszaki Karával kötött együttműködést tavaly novemberben, amelynek keretében duális oktatás formájában biztosít gyakorlati lehetőséget a leendő mérnököknek.
Hogyan lehet fenntarthatóan élelmiszert termelni kisebb területen, és jobban kereskedni - ez áll a kedden Brüsszelben megrendezett Forum for Agriculture (FFA) 2014 című tanácskozás középpontjában.
Újabb beruházásokat tervez Kaposváron a múlt év nyarán letelepedett német érdekeltségű Cabero Kft. - tájékoztatta az önkormányzat csütörtökön az MTI-t.
Történelmi mélypontra csökkent Győr megyében a munkanélküliség tavaly decemberben, a regisztrált álláskeresők száma nem volt ilyen alacsony a foglalkoztatási törvény 1991-es életbe lépése óta - közölte a megyei kormányhivatal munkaügyi központja január 17-én.
Üzemcsarnok-avatással ünnepelte huszadik születésnapját a Büttner és Társa. A legerősebb hazai szerszámgép-gyártó vállalat a nagymérető gépek előállításában kíván előre törni, és saját gyártási precizitását is tökéletesíti.
A Claas legnagyobb teljesítményű, több mint 500 lóerős univerzális erőgépéhez szállít futóműveket a Rába 2012-től, jelentősen növelve ezzel a mezőgazdasági szegmensből származó bevételeit.
Új üzemcsarnokot avatott fel Csornán az alkatrészgyártó Hantech cég, amely teljes egészében saját erőből fedezte a 150 millió forintos fejlesztés költségeit - áll a csornai székhelyű társaság hétfői közleményében.