A Magyar Ipari Célgép Nagydíj zsűrije kiválasztotta 2022-ben a legjobb célgépgyártókat. A paletta nem teljes, hiszen nem nevezett az ország összes célgépgyártója, de azt garantálom neked, hogy akiket szigorú szakmai szempontok alapján a zsűri az idén a legjobbakként jelölt meg, azokkal a gépgyártókkal érdemes együtt dolgoznod, ha gépet kell beszerezned vagy fejlesztened.
Június 28-án kedden a budapesti Millenium Házában rendezték meg a II. Magyar Ipari Célgép Nagydíj díjátadó rendezvényét, a Gépész Szalont. Az ország legnagyobb szakmai versenyére több tucatnyi pályázat érkezett be a fakidöntő célgéptől a láda vasút gyermekjátékon át a robot behelyezőig. A zsűri ezúttal is egy közös elbírálási rendszert kialakítva, ugyanazon a műszaki szemüvegen keresztül vizsgálta a pályaműveket, majd az összes szempontot mérlegre téve hoztak döntést a díjakat illetően. A ceremónia látványos különlegessége volt, hogy ezúttal egy Mitsubishi robot adta át a színpadon a győzteseknek járó trófeákat.
A Magyar Ipari Célgép Nagydíj verseny tavalyi, első kiírásakor többen azt tippelték, hogy 20-25 célgépet biztosan benevez majd a gépészszakma, hiszen nem olyan nagy ez az iparág, hogy ennél több gépet jelöljenek.
Az állatvilágban az örökítést, az életet az az egyed viszi tovább, amelyik tudja érvényesíteni magát, amelyik látható és kitűnik a többi közül. Nem meglepően a vezér is az lesz, amelyik meg meri mutatni a valódi erejét, majd stabilizálja a pozícióját. Ösztönösen tudják, hogy mi a túlélő magatartás.
A megmérettetés kiváló alkalom arra, hogy a kevéssé ismert gépipari megoldásokat és azok tervezőmérnökeit megismerhesse a közönség, és a legjobbak nívós szakmai elismerésben is részesüljenek. A célgépgyártó szektor rohamosan fejlődő, de még nem teljes mértékben kihasznált ipari terület ma Magyarországon. „Fontos, hogy számukra is legyen lehetőség a bemutatkozásra a szélesebb nyilvánosság előtt” - mondja Sipos Sándor ötletgazda, a Gépipari Tudományos Egyesülettel közösen társszervező Chemplex Kft. tulajdonosa.
De hogyan lesznek jó ügyfeleink? Jó munkáink? Hogy mutassuk meg az ügyfeleknek, amit tudunk? A hírnévhez nemcsak teljesítés kell, hanem érdemes tenni is azért, hogy megismerjenek bennünket mint gépgyártókat, hogy azokkal a megrendelőkkel dolgozzunk, akikkel szeretnénk. Egyáltalán nem mindegy, milyen munkákkal van tele a naptárad! Ezért van szükséged figyelemre! Fontos, hogy adj hírt a tudásodról!
Valóban vad ötlet lenne, ha arra vágynál, hogy a külvilág is megismerje a munkádat? Miért lenne idegen tőled, hogy elismertséget, szakmai hírnevet, több megrendelést szerezz? Miért ne vágynál arra, hogy ne csak a magad, hanem az egész célgépgyártó szakma elismertségét javítsd?
Rovatomban elsősorban hajtástechnikai tanácsokkal támogatlak, azonban egy jó beszállítótipp legalább akkora segítség lehet, mint egy megbízható, hatékony gépelem ajánlása. Most az AQ Anton Kft. tevékenységébe adok betekintést. A vállalat kiemelkedően szerepelt a Magyar Ipari Célgép Nagydíj megmérettetésen, hiszem, hogy mindenkinek tudnia kell a vállalat kiváló teljesítéséről.
Idén második alkalommal rendezik meg az ország legnagyobb ipari célgép versenyét, amelyre az egészen egyszerű géptől a korszerű technológiákon át az Ipar 4.0 szempontjainak megfelelő célgépekkel is várják a nevezéseket. A szakmai zsűri értékelése alapján a 6 kategória első helyezettjei előtt értékes lehetőségek nyílnak és nívós díjat vehetnek át a Gépész Szalonban 2022. május 31-én, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj eredményhirdetőjén.
Kulcsrakész gyártási megoldásokat kínál a Linamar Tervező és Gyártó Központ, amit széles és sok területet lefedő ügyfélkörük is igazol. De vajon veszélyezteti-e az egyre terjedő robotizáció az emberek munkáját? Melyek ma a terület legfőbb szakmai kihívásai, és milyen megoldásokat kínál az automatizáció? Kardos Dániel kereskedelmi képviselővel a gépészszakma egyik hajtómotorja, a Célgép Nagydíj és a Gépész Szalon megálmodója, a Chemplex tulajdonosa, Sipos Sándor beszélgetett.
Pontosan tudod, ha a TechMonitor rendszeres olvasója vagy, hogy a rovatomban hajtástechnikai tanácsokkal segítem a munkádat. Egy jó beszállítótipp legalább akkora segítség lehet, mint egy megbízható, hatékony gépelem ajánlása. Bemutatom a Losonczi Innovation Kft.-t, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj „Mérő- és ellenőrző készülékek, tesztpadok” kategória győztesét. Fordulj hozzájuk, ha precíziós megmunkáló szerszámokat vagy mérőkészüléket szeretnél.
Egyiptomi vasúti kocsik, svájci, orosz, német partnerek, ritka alkatrészek és kurrens szaktudás. Hogyan lehet menedzselni egy hét évig tartó projektet több ezer kilométerről? Fel lehet-e készülni más népek kultúrájából a tárgyalások előtt? Wein Andrással, a Dunakeszi Járműjavító Kft. ügyvezetőjével beszélgetett Sipos Sándor.
Erre megérte várni. Régen voltam egy annyira jó hangulatú szakmai rendezvényen, mint amilyenre a Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2021 díjátadó szakmai napja, a Gépész Szalon sikeredett. A városligeti Millennium Házában június 28-án megrendezett ipari célgép verseny fináléjában 74 pályázatból választották ki a legjobbakat. Az idei kiírásban az erőműmosó célgéptől a túródesszert-gyártósorig számos hazai fejlesztésű innovatív mérnöki munka méretette meg magát. A zsűri többek közt a tervezési munka korszerűségét és a gép piaci versenyképességét is vizsgálta, mielőtt döntést hozott volna a nyerteseket illetően.
A megnövekedett termelési igény miatt üzemi fejlesztésre készülsz, új célgépre van szükséged. Az igényed speciális, a feladat egyedi. Kicsi az esély arra, hogy létezik rá célgép, ezért terveztetned és gyártatnod kell. Hogyan találod meg a feladatra legalkalmasabb tervezőt és kivitelezőt? Kutatsz az interneten, esetleg megkérdezel szakmabelieket, akik rálátnak a gépgyártó szektorra. A kérdésedre érkezhet jó válasz, amellyel megtalálod a megfelelő kivitelezőt – vagy nem. Jóllehet, kerül egynéhány kontakt, de hogyan fogsz meggyőződni arról, hogy valóban közülük kerül majd ki a gyárad, üzemed megépítője?
Örülök, ha az egyik szemöldököd feljebb ugrott a kérdésemre! Hiszen te gépgyártóként pontosan tudod, hogy mire vagy képes, és nemhogy a piac diktál neked, hanem te válogatod meg a piacodat.
Az előző lapszámban arról írtam, hogy a hazai gépgyártásnak, gépiparnak óriási szüksége van a figyelemre, és ennek érdekében a Gépipari Tudományos Egyesülettel összefogva kiírtuk a Magyar Ipari Célgép Nagydíj versenyt.
Megkérdeztem gépgyártó ügyfeleimet, hogy mi a helyzet 2021 elején a gépiparban, és kétféle képet mutattak nekem: egy részük alig győzi a munkát, küzd a szállítási határidők betartásával – ők jellemzően nagyvállalatoknak, autóipari vállalatoknak szolgáltatnak, hosszú időre látnak előre.
Van egy lehetőség, amellyel 2021-ben célgépépítőként, tervezőmérnökként, gépgyártóként egy kattintással ismertté válhatsz, megmutathatod a jól teljesítésedet, a kiváló gépedet úgy, hogy számos szakmai érdeklődőt elérsz, és nem teszel érte mást, mint mesélsz a gépedről, a tervedről, a prototípusodról olyan helyen, ahol kíváncsiak rád. Olvass tovább!
2020. szeptember 24-én folytatódott a Rudas Bisztróban a nyaralószezon alatt szintén „pihenésre vonult” műszaki fórumsorozat. Az őszi első ChREM (Chemplex Reggeli Etikus Mérnököknek) célja változatlan maradt: olyan fórumot kíván alkotni a mérnökközösség számára, ahol mindenki garantáltan választ kap a kérdéseire.
A Chemplex Kft. Folyadék- és Porkezelési ágazata a hazai vegyipari, háztartásvegyipari, élelmiszeripari és gyógyszeripari keverőgépek legnagyobb tervezője és beszállítója. Most is felkészülten várják azoknak a jelentkezését, akik saját fertőtlenítőszer gyártásra törekednek, vagy akik profilváltás miatt alkalmazkodni kívánnak a piaci igényekhez. Fertőtlenítőszerből nincs az a mennyiség, amit ne venne fel a piac és ez még jó ideig így is marad, sőt, lehet, hogy a jövőben is mindannyiunk táskájában lapul majd egy flakonnal.
Még jobb a helyzet, ha jó eszközeid vannak, mert azok dolgoznak helyetted. Mit csinálnál habverő, mixer, vagy serpenyő és sütő nélkül? Az előbbiek nélkül nehézkes, az utóbbiak nélkül lehetetlen a szupermenü elkészítése. Az előkészítés és a főzés helyszíne ideális esetben a konyha. Képzeld el, ha minden egyes levágott szelet panírozásához le kellene futnod a pincébe, majd vissza a konyhába, hogy a forró zsírba dobd, végül az emeleten tálalnál. Nonszensz, igaz?
(Gépész)mérnököknek, gépekkel termelő üzemeknek különösen hasznos információ!
Népszerű rovatunkban az ország legismertebb hajtástechnikai szakértője, Kiss László jelentkezik hónapról hónapra izgalmas kérdésekkel és válaszokkal a szakterületéről, trendekről, újdonságokról vagy éppen nem hétköznapi hajtástechnikai megoldásokról.
Ismét benne járunk a dolgos őszi hétköznapokban és az iparban az ősz hagyományos velejárói a szakma konferenciák és kiállítások, amelyeken szerencsére növekvő számban vesznek részt a hazai szakemberek is. A konferencia szervezők és a kiállító cégek részéről rendszeres visszajelzés, hogy sokéves részvétellel a hátuk mögött már szinte csak visszatérő vendégekkel találkoznak, így minimálisra csökken az új kapcsolatok kialakításának lehetősége.
Mi kell ahhoz, hogy profitábilis legyen a vállalatod? Ahhoz, hogy növekedjen a termelés? Talán pénz? Nem árt. De mi kell még? Megmondom. Te! Pontosabban a hozzáállásod, ami a növekedést ösztönzi.
Érzed és tudod, hogy másképp is lehetne, mégis tolod tovább és minden nap bemész ugyanoda, pedig az egészet a hátad közepére nem kívánod. Vagy már annyira megszoktad, hogy egyszerűen meg sem fordul a fejedben az, hogy másképp is lehetne?
Közkedvelt rovatunkban a hajtástechnikai rendszerek tervezésében kis híján 20 éves tapasztalattal rendelkező Kiss László jelentkezik hónapról hónapra izgalmas kérdésekkel és válaszokkal a szakterületéről, trendekről, újdonságokról vagy éppen nem hétköznapi hajtástechnikai megoldásokról.
A legtöbb cég szeret villogni az érdemeivel, a sikereivel – különösképpen, amikor évfordulót ünnepel. Ehhez képest kevesen mesélnek a botlásaikról, pedig a szakmai kudarcok tanulságosabbak és szórakoztatóbbak is lehetnek.
Zárt körű stresszoldó program az ipar kivételes szereplőinek Kiss László hajtástechnikai szakértővel és a Chemplex mérnökeivel.
Február 10-én hajtómű-összeszerelési bemutatóval egybekötött fogadás során mutatta be a Chemplex Kft. az új fejlesztését; a szerelőgépet, amellyel mostantól a csúcskategóriás Motovario hajtóművek hazai összeszerelését végzi.