2021. november 30., kedd, 06:00
Címkék: automatizálás Fanuc integrált megoldások ipari robot kollaboratív robot robot robotika verseny
Mi lehet motiválóbb egy fiatal tehetség számára annál, hogy a szakmák Világbajnokságán mérheti össze a tudását az adott mesterség krémjével? A páratlan és páros években felváltva megrendezett Euroskills és Worldskills versenysorozatokba immár a robotika is felvételt nyert, a FANUC szerepvállalásának köszönhetően az átlagosnál ráadásul jobb esélyekkel készülhetnek a magyar versenyzők. 2021. november 26-án az is kiderült, kik mutatják majd be a magyar hallgatók robotikai felkészültségét Shanghajban.
A mintegy 70 éves múltra visszatekintő Euroskills és Worldskills versenysorozaton legutóbb 56 szakmában mérték össze tudásukat a legfiatalabb generáció versenyzői a legkülönfélébb területeken, legyen szó kőfaragásról, autószerelésről, fodrászatról, vagy éppen kertépítésről. A 2019-es kazanyi Worldskills óta már a Robotintegráció terén is összemérhetik tudásukat a fiatal szakemberek. A jövő évi shanghaji Wordskills hivatalos hazai válogatója a FANUC Olimpia – Robotikai Verseny volt, amelyen négy csapat mérettette meg magát, így közülük kerültek ki a robotikai hazai bajnokai.
A 2021. november 25-26-án a FANUC törökbálinti központjában rendezett verseny azt a célt szolgálta, hogy kiderüljön, melyik hazai tanintézmény melyik csapta képviseli majd Magyarországot Shanghajban a rendszerintegráció terén. A végső sorrend kialakulásában a robotikai tudásszint mellett nagy súllyal estek latba a gépészeti, mechatronikai és elektronikai ismeretek, valamint az adminisztrációs készségek is, hiszen a versenyfeladat része volt a projekt megfelelő dokumentálása is. A verseny tehát egy valós ipari projekt működését tükrözte vissza a feladat megtervezésével, szimulációjával és dokumentálásával.
A jövő évi shanghaji Wordskills hivatalos hazai válogatója a FANUC Olimpia – Robotikai Verseny volt
„A FANUC 2018-ban vált az Euroskills és Worldskills szakmai versenysorozatok egyik főtámogatójává és nagyrészt ennek köszönhetően a 2019-es kazanyi Worldskills megmérettetésen már a robotika is felkerült a versenyszámok közé – jelentette ki Mezei Tamás, a Fanuc Hungary Kft. ügyvezető igazgatója. – Az Euroskills versenyen 2021-ben debütált a robotika, ahol olyan országok csapatai ellen szálltak harcba a magyar diákok, akik akár több éven át készülhettek a versenyre. A Grazban elért bronzérem így fantasztikus eredménynek számít. A 2022-es shanghaji Worldskills versenyen pedig magunk mögött hagyjuk majd a bemutatkozó státuszt és valódi éles versenyben képviselheti majd hazánkat a magyar csapat.”
A FANUC elköteleződése nem évekre, hanem évtizedekre szól, a robotikai ismertek terjesztése ugyanis a vállalat hosszú távú küldetésének számít. Az egyetemek, főiskolák, szakképzési centrumok gépparkja köztudottan elavult, a FANUC közreműködése tehát arra is esélyt ad, hogy 21. századi technológián képezzék a jövő mérnökeit.
A FANUC Olimpia 2021-es résztvevői már november 25-én megkezdték a versenyfeladatuk elkészítését, 26-án pedig a verseny hajrájára, az eredményhirdetésre és a szakmai egyeztetésre került sor. A szakértői zsűri értékelése alapján a csapatok között a következő sorrend alakult ki:
Ezzel tehát eldőlt, hogy hazai robotikai szaktudást Farkas Bálint Károly és Kovács Erik, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának hallgatói képviselik majd a 2022-es shanghaji Worldskills versenyen.
A dobogós csapatok
„A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2006 óta koordinálja az Euroskills és Worldskills versenysorozatok hazai teendőit, folyamatosan növekvő versenyzői részvétel és szponzori háttér mellett. A diákok elérése, megnyerése talán a legnehezebb feladatunknak számít, ezen a téren még bőven van hova fejlődni, ezért a jövőben a terveink szerint kisebb házi versenyeket is tartunk majd, amelyek jobban láthatóvá teszik a versenysorozatot a diákok között – mondta Vörös-Gubicza Zsanett, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara oktatási és képzési igazgatója. – Shanghajban már 23 szakmában tudunk magyar csapatot kiállítani és nem titok, hogy a legnagyobb sikereket azokon a területeken szoktuk elérni, ahol az üzleti szféra is megfelelő súllyal képviselteti magát. Nem lehet tehát eléggé hangsúlyozni a FANUC részvételének fontosságát. Az asztalos szakmában szinte mindig elhozzuk az aranyérmet és biztos vagyok abban, hogy ezzel az erős háttérrel a robotikában sem vallunk majd szégyent.”
Molnár László